Türk imalat sanayinin temelini oluşturan ve yüksek üretim kapasitesine sahip Türk Döküm sektörü, yurtiçi kaynaklarını değerlendirerek, dizayndan, prototipe, testlere ve nihai ürüne kadar geçen süreçte teknik bilgi birikimi ve yatırımları ile döküm ürünü kullanan tüm sanayilerin taleplerini karşılayabilecek bir güç elde etti. Türk döküm sanayi, üretim kapasitesi ve ihracat verilerine göre değerlendirildiğinde, sürekli artan bir gelişme göstererek 2015 yılında, dünyada 10., Avrupa’da 2.sıraya yükseldi.
Hızla büyüyen dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan demir-çelik sektörü, Türkiye’yi sürekli büyüyen yerel piyasası, gelişmekte olan altyapısı ve  Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasında bir köprü avantajı sağlayan coğrafi konumundan ötürü, önemli bir oyuncu haline getirdi. Türkiye, 2015 yılı verilerine göre dünyanın 9., Brezilya’dan sonra 2. büyük üreticisi oldu.
2012 yılı itibariyle dünyanın en büyük 10 çelik üreticisi arasında üretimini en hızlı arttıran ülke konumunu elde eden Türkiye’de ve civar ülkelerdeki, inşaat, alt yapı, otomotiv gibi sektörlerin, demir çelik ürünlerine olan taleplerinin artması nedeniyle, demir-çelik sektöründe etkileyici bir büyüme görüldü. Türkiye, uluslararası piyasadaki rekabet gücünü arttırarak, metalurji sektöründe katmadeğeri yüksek ürünlere yönelik yatırımların merkezi haline geldi.
Son yıllarda hızlanan yatırımlarıyla demir dışı metaller konusunda da dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri olan Türkiye’nin demir dışı metaller sektör ihracatı, her yıl artış kaydederek ülkemizin genel ihracatında öne çıkan sektörler arasında yer almaktadır.