WINOA GROUP

WINOA GROUP
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 33 (0)476929261
Faks / Fax: 33 (0)476929269
Adres / Address: 528 AVENUE DE SAVOIE, 38570, LE CHEYLAS FRANCE
Stand No: H2-B110
Product Categories:
ANK|1- 9.3. 1- 9.3. Aşındırıcılar (Bilye, Tel Kesme, Mineral vs) | Grinding media (Steel shots, cut wire, glass, minerals)

WINOA Group (formerly Wheelabrator Allevard) is one of the world’s leading groups for stainless steel shot, steel shot and grit manufacturer, with a 40% share in the worldwide steel abrasive market, with 14 plants worldwide, headquartered in France. WINOA is a company with a long-standing history operating since 1961.
WINOA manufactures stainless steel shot products under the brand STELUX, martensite steel shot and steel grit products under the brand W ABRASIVES. WINOA products are products of high-quality standards used for different purposes in many industrial fields ranging from casting, forging, metal industry, steel construction, aerospace, granite and stone industry.
Merkezi Fransa?da bulunan WINOA Group (eski adıyla Wheelabrator Allevard) Dünya genelinde 14 fabrikası ile Dünya çapında çelik abrasiv pazarında %40 paya sahip dünyanın en büyük Paslanmaz Çelik Bilya, Çelik Bilya ve Grit üreticisidir. WINOA 1961 yılından beri faaliyet gösteren çok köklü geçmişi olan bir kuruluştur.
WINOA, Paslanmaz Çelik Bilya ürünlerini STELUX, martenzit Çelik Bilya ve Çelik Grit ürünlerini ise W ABRASIVES markası ile üretmektedir. WINOA ürünleri, döküm, dövme, metal sanayii, çelik konstrüksiyon, uzay-havacılık, granit ve taş endüstrisine değin bir çok endüstriyel alanda farklı amaçlar için kullanılan yüksek kalite standartlarına sahip ürünlerdir.