VULCAN GROUP

VULCAN GROUP
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 1 2056630732
Faks / Fax: 1 2056639103
Adres / Address: P.O. BOX 307 ONE VULKAN DRIVE HELENA INDUSTRIAL PARK, HELENA, ALABAMA 35080 UNITED STATES
Stand No: H3-C110
Vulcan Engineering Co. was founded in 1970 and is the largest in-house foundry engineering, equipment design, manufacture, and full service integration group in North America. Equipment & facility designs and services are provided from concept to completion by an experienced team of specialized craftsmen and professional engineers across multiple disciplines.
Vulcan’s Lost Foam Systems offer casting lines featuring patented Vector-Flo™ technology as well as systems using vertical and horizontal compaction. Vulcan Engineering is a worldwide leader in Investment Casting Robotic shell coating cells. Vulcan also provides the foundry industry with the FOX® line of manual and semi-automatic operated grinding equipment to full automated material removal robot cells along with Action® Manipulators and Impactors for casting handling and riser removal applications. Whether individual pieces of equipment or comprehensive custom designs,
Vulcan Engineering Co. 1970 yılında kurulan ve Kuzey Amerika’da dökümhane mühendisliği, ekipman tasarımı, üretimi ve tam hizmet entegrasyonu sağlayan bir şirket grubudur. Ekipman, tesis tasarımları ve hizmetler, farklı disiplinlerden uzman ve profesyonel mühendislerden oluşan deneyimli bir ekip tarafından yapılmaktadır.
Vulcan Engineering Co., dökümhanelerin sürekli büyüyen ihtiyaçlarını karşılamak için ekipman ve sistemlerini sunmaktadır. Vulcan’ın Strafor Sistemleri, patentli Vector-Flo ™ teknolojisinin yanı sıra dikey ve yatay sıkıştırmada kullanan sistemleri içeren döküm hatları sunar. Vulcan Engineering’in shell kaplama hücrelerinde Hassas Döküm Robotu dünya çapında bir liderdir. Vulcan aynı zamanda döküm endüstrisine manuel ve yarı otomatik çalışan taşlama ekipmanı FOX® serisini, tam otomatik malzeme kaldırma robotunun yanı sıra, manipülator ve besleyici kaldırma uygulamaları için Action® Manipülatörleri ve Impactors ile birlikte sunmaktadır.