VARDAR DOLOMIT

VARDAR DOLOMIT
H3-B110

Web:

Telefon / Phone: 389 42 21 90 30
Faks / Fax: 389 42 24 25 07
Adres / Address: UL. JNA BR.318 P.O. BOX 210, 1230 GOSTIVAR MACEDONIA
Stand No: H3-B110
Product Categories:
ANK|2- ANK-2- DEMİR & ÇELİK ÜRETİMİ | IRON & STEEL PRODUCTION
ANK|2- 6. ANK-2- 6. Refrakterler, İzolasyon malzemeleri | Refractories and insulators
ANK|2- 6.1. ANK-2- 6.1. Refrakter malzemeler ve ürünler, izolasyon malzemeleri | Refractory materials and products, insulating materials
ANK|2- 6.2. ANK-2- 6.2. Ergitme ve döküm ekipmanlarının refrakterlenmesi için ekipmanlar | Equipment for the lining of melting and pouring equipment
Vardar Dolomite is a European manufacturer of sinter dolomite, dolomite bricks and monolithics, located in Gostivar and owned by Haznedar Group.
Having direct access and control of the main raw material through the high-grade dolomite mines owned by the company, Vardar attains a competitive advantage against other dolomite producers in the world. Processing the materials that are attained from the adjacent mine, this highly efficient production method minimizes ecological impact and enhances the sustainability of the business.
With an annual manufacturing capacity over 60,000 tons, Vardar Dolomite is proud to supply the highest quality of dolomite refractories and customized & accelerated installation and maintenance services to ensure our customers’ superior performance and productivity.
Haznedar Grup‘un bünyesinde bulunan Vardar Dolomit, Gostivar’da sinter dolomit, dolomit tuğlaları ve monolitikleri üretimi gerçekleştirmektedir.
Şirketin sahibi olduğu yüksek kalitedeki dolomit madeni aracılığıyla ana hammaddeye doğrudan erişimi olan Vardar, dünyadaki diğer dolomit üreticilerine kıyasla stratejik bir avantajı elinde bulundurmaktadır. Vardar, tesisine yakın mesafedeki maddenden çıkarılan hammaddeyi işleyerek son derece verimli bir üretim sistemi gütmekte, ekolojik etkiyi en aza indirgemekte ve işletmenin sürdürülebilirliğini arttırmaktadır.
Yıllık üretim kapasitesi 60.000 tonun üzerinde olan Vardar Dolomit, müşterilerinin üstün performans ve üretkenliğini devam ettirmek adına yüksek kalitedeki dolomit ürünleri ve tesislere özel hızlandırılmış montaj ve bakım hizmetleri sunmaktan gurur duymaktadır.