TALSAD – TÜRKİYE ALÜMİNYUM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

TALSAD - TÜRKİYE ALÜMİNYUM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
F4

Web:

Telefon / Phone: 90 212 320 92 18
Faks / Fax: 90 212 320 92 19
Adres / Address: WORKİNTON ÇALIŞMA OFİSLERİ, MAHMUTBEY MAHALLESİ TAŞOCAĞI YOLU CADDESİ BALANCE GÜNEŞLİ SİTESİ. NO:19/1 BAĞCILAR, İSTANBUL TURKEY
Stand No: F4
TALSAD, Turkish Aluminium Industrialists Association has been established by the leading industrialists and the entrepreneurs of the Turkish Aluminium Industry in 1971 and since then for approximately for 50 years, Talsad has been working for the progress of aluminium industry of Turkey, as the strongest and deep rooted industry organization. In 1989, TALSAD has been awarded the right to use the title ?Turkey? by the Turkish Minister?s Council, which then marked an important date in establishing international representation power of the Turkish Aluminium Industry. Following that, Talsad has been accepted as a member to European Aluminium, the umbrella organization for the European Aluminium Industry. Currently, with 75 leading members from the Turkish Aluminium Industry, TALSAD has now become an important organization representing the Turkish Aluminium industry, in national and international platforms.
TALSAD, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği alüminyum sektörünün öncülüğünü yapan sanayicilerimiz tarafından 1971 yılında kurulmuş olup yaklaşık 50 yıla yakın bir süredir Türkiye alüminyum sektörünün en eski ve köklü kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. TALSAD?a 1989 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile ?Türkiye? sözcüğünün kullanma hakkını verilmiş ve böylece Türkiye alüminyum sektörünün ulusal ve uluslararası alanda temsili açısından da önemli bir aşamaya ulaşılmıştır. TALSAD, bu gelişme sonrasında Avrupa Alüminyum Sektörünün üst temsil örgütü olan European Aluminium?a üye olarak ülkemizin bu alandaki uluslararası temsilcisi olmuştur. TALSAD ülkemizin alüminyum sektörünün önde gelen şirketlerinden oluşan 75 üyesi ile sektörümüzün ulusal ve uluslararası alanda önemli bir temsilcisidir.