REFSAN REKRAKTER İNŞ VE İNŞ MALZ. SAN VE TİC. LTD.ŞTİ

REFSAN REKRAKTER İNŞ VE İNŞ MALZ. SAN VE TİC. LTD.ŞTİ
H3-A130

Web:

Telefon / Phone: 0212 279 58 88
Faks / Fax: 0212 281 61 40
Adres / Address: KONAKLAR MAH. YENİ LEVENT SİTESİ A1 BLOK KAT:7 D:26 4. LEVENT 34330 TÜRKİYE
Stand No: H3-A130
Refsan LTD Company, which services to iron-steel and non ferrous metallurgical Industries, supplying them various monolithic refractory materials by its modern technological investments, research and development laboratories, has been founded in 1981 and acquired ISO 900:2000 Quality Management System Certificate in 2004. Our princple, as REFSAN LTD, is to follow new developments in refractory technologies and to develop our techniques in order to add new products to our catalogue producing the nonproduced.
With this purpose in mind we developed spinel and aluminum oxide based lining materials for induction furnaces, We also produced high performance LC and ULC, self flowing low cement castables for foundry crucibles, ladles, tundishes, cover of arc furnaces and for other high temperature application areas. We are prouf of being the first and the only company for these kind of applications in Turkey.
Refsan Refrakter İnşaat ve İnşaat Mlz. Ltd şirketi’ni 1981 yılında, Türkiye’de üretilmeyeni üretmeyi, kaliteyi, buna bağlı olarak müşteri memnuniyetini ve güvenini sağlamayı prensip edinerek kurduk.
Dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederek yeni ürünler geliştirmekle kalmayıp, bir adım daha ileri giderek, 2004 yılında tüm personelimiz ile kalitemizi ve koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlama ilkemizi tescil ettirerek ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesini aldık. Misyonumuz, çeyrek asra yakın süredir gerçekleştirdiğimiz gibi, müşteri güvenini ve memnuniyetini sürdürmek, kalite politikamıza uygun olarak yeni ürünler üretmek, işletme yönetim ve organizasyon olarak kalitemizi sürekli iyileştirmek ve geliştirmektir.
Bu anlayışla,siz değerli müşterilerimizin monolitik refrakter malzeme gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, danışmanlık ve mühendislik hizmetlerimizle de yanınızda bulunmaktan gurur duyuyoruz.
Sizlerle birlikte ülkemize ve dünyaya en iyiyi sunma dileklerimizle..