PANGBORN

PANGBORN
H3-C110

Web:

Telefon / Phone: 1 4046655700
Faks / Fax: 1 4046655701
Adres / Address: BERGER STRAHLTECHNIK, PANGBORN CORP. PANGBORN EUROPE, PANGBORN SES V+S VOGEL & SCHEMMANN 4630 COATES DRIVE FAIRBURN, GA 30213-2975 UNITED STATES
Stand No: H3-C110
With roots dating back to 1873, The Pangborn Group provides innovative surface preparation solutions through a broad range of equipment designs and capabilities.
From foundry and forge to automotive to aerospace to shipyard – they develop and manufacture a variety of proven blast systems to assist industries with all their surface preparation needs.
Located in North America, Europe and China, each of their companies is a technology leader in the global blasting industry. By investing in and expanding these companies, The Pangborn Group is providing a superior level of service and performance around the world. The Group’s leading brands include: Berger Strahltechnik, Pangborn USA, Pangborn China, Pangborn Europe,Pangborn SES, and V+S Vogel & Schemmann.
1873’e dayanan kökleri ile Pangborn Group, geniş bir yelpazede yer alan ekipman tasarımları ve yetenekleri ile yenilikçi yüzey hazırlama çözümleri sunar.
Döküm ve dövme sektöründen, otomotivden havacılık sektörüne, tersanelere kadar tüm yüzey hazırlama ihtiyaçları olan sektörlere yardımcı olmak için çeşitli kalitesi kanıtlanmış kumlama sistemleri geliştirmekte ve üretmektedir.
Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin’de bulunan şirketlerden her biri, kumlama endüstrisinde küresel bir teknoloji lideridir. Bu şirketlere yatırım yaparak ve şirketleri genişleterek, Pangborn Grubu dünya çapında üstün bir hizmet ve performans seviyesi sunmaktadır. Grubun önde gelen markaları şunlardır: Berger Strahltechnik, Pangborn USA, Pangborn China, Pangborn Europe, Pangborn SES ve V + S Vogel & Schemmann.