P.B.I. PORTERET BEAULIE INDUSTRIE S.A

P.B.I. PORTERET BEAULIE INDUSTRIE S.A
H3-D120

Telefon / Phone: 33 380 10 08 08
Faks / Fax: 33 380 36 56 87
Adres / Address: 21310 BEZOUOTTE FRANCE
Stand No: H3-D120
We are a France company manufacturing high temperature resistant ceramic-glass fiber textile, asbestos-free, high density and mechanically resistant Millboard, Nefalit, Multifiber boards and similar gaskets.
Besides that, we produce fabric-layered and customized ceramic and glass fiber products, aramid and similar materials.
High temperature resistant materials such as braids, tapes, tubing and glass contact products manufactured by P.B.I. are served to iron-steel, non-ferrous and glass industries via AKM Metalurji in the Turkish market.
Yüksek sıcaklığa dayanıklı seramik ve cam elyaf esaslı tekstil ürünlerin üreticisi olan P.B.I Türkiye’de AKM Metalurji ile temsil edilmektedir. Firma portföyünde ayrıca Nefalit, Millboard, Multifiber gibi asbest ihtiva etmeyen izolasyon plakaları ve conta malzemeleri mevcuttur.
Demir-çelik, demir dışı ve cam sektörleri başta olmak üzere farklı endüstrilere bahsi geçen izolasyon plakaları ve contalar ile seramik ve cam elyaf esaslı salmastra, hortum, şerit ve kumaş gibi tekstil ürünlerin yanısıra sıcak cam temas malzemeleri AKM Metalurji aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılmaktadır.