MORGAN ADVANCED MATERIALS (THERMAL CERAMICS)

MORGAN ADVANCED MATERIALS (THERMAL CERAMICS)
H3-D120

Telefon / Phone: 971 7 204 1870
Faks / Fax: 971 7 204 1875
Adres / Address: P.O.BOX 16426 #403-404 B BUSINESS CENTRE 4 RAS AL KHAIMAH FREE TRADE ZONE UNITED ARAB EMIRATES
Stand No: H3-D120
Morgan Advanced Materials-Thermal Ceramics is the world leader in high temperature insulating materials and refractories.
Morgan Advanced Materials-Thermal Ceramics has production facilities which produce ceramic and low bio-persistent Superwool fiber blankets, boards, paper, felt, ready to use modules and vacuum-formed shaped insulating products in different countries all over the world.
Besides, the firm produces JM insulating bricks, hardening and gluing solutions, mortars, concretes and cements with latest technologies.
Morgan Thermal Ceramics has several Trade Mark brands such as Cerablanket, Kaowool, Superwool, Ceraboard, JM, Pyro-Blok, Z-Blok, Firecrete, Firelite products, most of which are results of extensive R&D activities and customer focussed approach.
Morgan Advanced Materials-Thermal Ceramics yüksek sıcaklığa dayanıklı izolasyon malzemeleri ve refrakterler konusunda dünya lideridir.
Seramik ve low bio-persistent Superwool elyaf battaniyeler, plakalar, kağıt, felt, kullanıma hazır modül ve vakumla şekillendirilmiş izolasyon ürünlerinde çeşitli ülkelerde üretim tesislerine sahiptir.
Firma ayrıca JM izolasyon tuğlaları, sertleştirme ve yapıştırma solüsyonları, harçlar, betonlar ve çimentolar konularında ileri teknoloji ile üretim yapmaktadır.
Başta Cerablanket, Kaowool ve Superwool olmak üzere, Ceraboard, JM, Pyro-Blok, Z-Blok, Firecrete, Firelite isimli ürünlerin patentine sahip olan Morgan Thermal Ceramics, rakiplerine oranla daha yenilikçi, inovatif ve Ar-ge odaklı malzemeler ile fark yaratmıştır.
AKM Metalurji’nin yenilikçi yapısıyla da uyum sağlayan bu özellikler ile ülkemizde gerçekleştirilen işbirliği uzunca yıllardan bu yana sağlıklı bir şekilde yürümekte ve AKM Metalurji müşterilerine uzman teknik kadrosu ile hizmet vermekte