MINTEQ/ASMAŞ

MINTEQ/ASMAŞ
H2-D100

Web:

Telefon / Phone: 0216 455 92 50
Faks / Fax: 0216 455 92 52
Adres / Address: ATATÜRK MAH. ATAŞEHİR BULVARI GARDENYA PLAZA 3 KAT:13 NO:20 ATAŞEHİR 34758 TÜRKİYE
Stand No: H2-D100
Asmaş is the leading monolithic refractory producer specialized in advanced refractories and technologies for several areas of steelmaking, such as TUNDISH, LADLE, ELECTRIC ARC FURNACE (EAF), BASIC OXYGEN FURNACE (BOF) and BLAST FURNACE (BF).
Asmaş offers a wide range of permanent and all types of working lining high quality tundish refractories with customized solutions from single heat to ultra long sequences for all billet, bloom, and slab casting machines. Various cast on tundish shapes such as impact pad, dams, weirs, baffles, wellblocks complete the total furnishing of tundishes for safe and clean operation.
Asmaş is a leader manufacturer of ladle, BOF and EAF monolithic refractories including hot repairing gunning mixes, hot fettling and cold repairing masses, and conductive bottom repair mixes for DC-type EAFs. ROBOGUN? automated manipulator and its high performing gunning materials bring a totally new concept and expectation to ladle and furnace operations in steelmaking
Asmaş, çelik üretimi için çeşitli teknolojiler konusunda uzmanlaşmış lider refrakter üreticisidir.
Sürekli döküm makineleri için özelleştirilmiş çözümler ile birlikte kalıcı ve çalışma astarı gibi yüksek kaliteli tandiş refrakterleri sunmaktadır. Ayrıca tandişler için precast malzemelerle birlikte tandişlerin ihtiyaçlarını tamamlar.
EAO sıcak tamir püskürtme, sıcak etek tamir ve soğuk taban dövme malzemelerinde, pota püskürtme tamir harçlarında, BOF ve EAO monolitik refrakterlerinde lider üretici konumundadır. Ayrıca müşterilerine ROBOGUN yani otomatik manipülatör ve püskürtme makinaları ile çelik üretiminde, pota ve fırın operasyonlarına tamamen yeni bir konsept sunuyor.
Yüksek Fırınlar ise Asmaş ürün gamının bir başka ana koludur. YF’lerde Minteq Shotcrete ve Gunnable Repair Teknolojilerinin ötesinde Asmaş, YF’ler için Top çamuru ve Kanal çamuru karışımları üretmektedir.
Asmaş üretim tesisleri, Gebze ve Kütahya’da bulunmaktadır. Merkezi ise Ataşehir /İstanbul’dadır.