MATİL A.Ş.

MATİL A.Ş.
H9-C110

Web:

Telefon / Phone: 05498077681
Faks / Fax: 90 212 286 83 60
Adres / Address: REŞİTPAŞA MAH. KATAR CAD. İTÜ AYAZAĞA YERLEŞKESİ NO:2/1 MASLAK, SARIYER, İSTANBUL TURKEY
Stand No: H9-C110
Product Categories:
ANK|2- 13.1. 2- 13.1. Fiziksel özellikler ve miktar ölçüm ekipmanları | Monitoring Physical properties, count & weight

ANK|2- 13.3. 2- 13.3. Metalografik Malzeme Testi makinaları | Material test, analyse equipment

ANK|2- 13.4. 2- 13.4. Tahribatsız muayene ekipmanları | Non Destructive test equipment

ANK|2- 13.5. 2- 13.5. Analiz ve Laboratuvar ekipmanları | Analysis & Laboratory equipment

MATIL is established provides iron and steel focused;
– Research & Development
– Technical Educations
– Accredited Laboratory Services
within an academic approach.
Being commence into operations at 2016, as a Research and Development Center MATIL (which is an abbreviation for Materials Testing & Innovation Laboratories Co.) offers, technical competencies for production of new steel qualites, cost reduction and quality improvement researches via its pilot scale steel production simulation laboratory and accredited laboratory infrastructure.
Alongside technical solutions MATIL also provides technical educations, specialized in developing and promoting innovative programs to meet the evolving needs of the steel sector with uniting academia and industry.
With its qualified personnel, pioneering engineering solutions, continuing education programs, internationaly valid accredited test and analysis services with strong and leading-edge laboratory infrastructure, MATIL became a common meeti
MATİL A.Ş. ;
– AR-GE
– Sektörel ve Teknik Eğitim
– Akredite Laboratuvar Hizmetleri
konularında hizmet vermek üzere 13.11.2012 tarihinde kurulmuştur.
2016 yılında akredite test ve analiz hizmetlerine de başlayan MATİL A.Ş., bünyesindeki pilot ölçekli çelik üretim laboratuvarı ile Ar-Ge merkezi olarak, yeni çelik kalitelerinin geliştirilmesi, maliyet azaltma ve mevcut kalitelerin iyileştirmesine yönelik yetkinliklerini çelik sektörünün hizmetine sunmaktadır.
Sunduğu teknik çözümlerin yanında, MATİL A.Ş. çelik sektörünün gelişen spesifik ihtiyaçlarını karşılamak üzere inovatif bir program çerçevesinde akademi ve endüstriyi bir araya getiren eğitimler düzenlemektedir.
Nitelikli personeli, yenilikçi mühendislik çözümleri, sürekli eğitimleri, güçlü ve en son teknoloji laboratuvar altyapısı aracılığıyla verdiği uluslararası geçerli, hızlı akredite test ve analiz hizmetleri ile MATİL A.Ş. çelik sektörünün buluşma noktası ve çözüm ortağı olmaktadır.