LAEMPE MÖSSNER SINTO GMBH

LAEMPE MÖSSNER SINTO GMBH
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 49 7622680 302
Faks / Fax: 49 7622680 394
Adres / Address: GRIENMATT 32 D-79650 SCHOPFHEIM GERMANY
Stand No: H2-B110
Product Categories:
ANK|1- 6. ANK-1- 6. Kalıp malzeme hazırlama, kum yenileme | Moulding material preparation, sand reclamation
Laempe Mössner Sinto was founded in 1980 by Dipl.-Ing Hans-Joachim Laempe and has developed into a global leader in the market for core shop technology.
As an innovative developer of complete solutions, Laempe Mössner Sinto offers a comprehensive range of automatic core shooters, gassing devices, sand mixers, sand preparation systems, and subsequent core treatment solutions in addition to solutions for the networking and intelligent control of all core shop areas.
The incorporation of Hottinger and Röperwerk in 2009 enabled us to acquire further valuable know-how and expertise. Laempe sales offices and a network of around 25 sales partners and representatives ensure competent support at a high level around the globe. Since 2015 there is also a strategic partnership with Sinto the world’s largest foundry machinery manufacturer from Japan.
Laempe Mössner Sinto, 1980 yılında Hans-Joachim Laempe tarafından kurulmuş ve maça üretim teknolojisi pazarında küresel bir lider haline gelmiştir.
Komple çözümlerin yenilikçi bir geliştiricisi olarak Laempe Mössner Sinto, tüm ana maça üretim alanlarında kullanılan üst düzey maça makinaları, gazlama jeneratörleri, kum hazırlama mikser ve sistemleri üretmektedir. Bu hizmetleri destekleyici şekilde maça atölyelerinde ağ kullanımı ve yapay zekâ çözümlerini de müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.
Hottinger ve Röperwerk’in 2009 yılında katılması ile bilgi birikimi ve uzmanlık seviyesini biraz daha arttıran firma satış ofisleri ve yaklaşık 25 satış ortağı ve temsilci ağı ile tüm dünyada maça üretim teknolojisi alanında üst düzeyde yetkin destek sağlar. 2015’ten bu yana da dünyanın en büyük döküm ekipmanları üreticisi Sinto grubu ile stratejik bir ortaklık sürdürmektedir.