EIRICH

EIRICH
H5-C115

Web:

Telefon / Phone: 49 6283 51- 0
Faks / Fax: 49 6283 51 325
Adres / Address: Wallduerner Str. 50, 74736 Hardheim GERMANY
Stand No: H5-C115
EIRICH is specialized in the preparation of clay-bonded molding sands and partner of the metallurgical industry and offers top preparation technologies for the economical preparation of raw materials, auxiliary materials and residues. Core applications are the preparation of pellets and micropellets, sinter mix preparation, recycling of valuable residues and fine grinding.
EIRICH is the leading supplier of mixers and plants, online molding sand testing units, weighing and feeding equipment, technology for environmental protection and safe storage, moisture correction systems, reliable service and spare parts worldwide. Simultaneous mixing and cooling in a single machine is with the unique EVACTHERM® process possible.
EIRICH, bentonit bazlı kalıplama kum hazırlanması ve metalürji endüstrisinin ortağı konusunda uzmanlaşmış ve hammadde, yardımcı malzemelerin ve atıkların ekonomik prosesleri için en iyi hazırlama teknolojilerini sunmaktadır. Ana uygulamalar pelet ve mikropelletlerin hazırlanması, sinter karışımları, değerli atıkların geri dönüşümü ve ince öğütme işlemlerinde uzmandır. EIRICH, mikserler ve tesisler, dönüş kalıplama kumu test cihazları, tartım ve besleme ekipmanları, çevre koruma ve güvenli bunker/silo teknolojisi, nem kontrol ve ayarlama sistemleri, servis ve yedek parçaların tedarikçisi olarak sektörün dünya liderisidir.Teknoloji liderliğimizin bir örneği, tek bir mikserde eşzamanlı karıştırma ve soğutma ile mümkün olan benzersiz EVACTHERM® teknolojisi ile sağlanmasıdır.