CARL AUGUST PICARD GMBH

CARL AUGUST PICARD GMBH
H2-B110

Web:

Telefon / Phone: 49 2191893-0
Faks / Fax: 49 2191893-394
Adres / Address: HASTERAUE 9 D-42857 REMSCHEID GERMANY
Stand No: H2-B110
Product Categories:
C.A.PICARD® was founded in 1876 as a ?grinding workshop?, which has developed into a multinational group. The group currently has locations in Remscheid and Monschau as well as branches in the USA, China and Japan.
The key pillars of the company?s success consist of sound know-how, state-of-the-art heat treatment and machining processes as well as approximately 490 qualified employees.
The company has a long history specializing in the engineering and production of machine replacement parts used in ?high wear?, abrasion resistant applications.
No application of these wear parts is more critical than in their use as liners and components in flaskless sand mold making machines (DMM).
Our proprietary grades of high strength, heat-treated specialty alloys are ideal for use in the modern high-speed flaskless mold making machines.
These mold making machines require liners, shafting, bushings, and other wear-resistant components that have been foundation of our wide foundry replacement parts.
C.A. PICARD®, 1876 yılında bir “Taşlama atölyesi” olarak kuruldu ve çok uluslu bir gruba dönüştü. Grubun Almanya Remscheid ve Monschau’daki merkezlerinin yanı sıra ABD, Çin ve Japonya’da da şubeleri ve iştirakleri bulunuyor.
Köklü bilgi birikimi, en son ısıl işlem, işleme yöntemleri ve yaklaşık 490 kalifiye çalışanı olan firma aşınmaya dayanıklı uygulamalarda kullanılan ?yüksek aşınma? makine yedek parçalarının mühendisliği ve üretiminde uzmanlaşmış uzun bir geçmişe sahiptir.
Bu aşınma parçalarının hiçbir uygulaması, derecesiz kalıplama makinelerinde (DMM) astar ve bileşenler olarak kullanımlarından daha kritik değildir.
Tescilli yüksek mukavemetli, ısıl işlem görmüş özel alaşımlı ürünlerimiz, modern yüksek hızlı derecesiz kalıp makinelerinde kullanım için idealdir.
Bu hassas kalıplama makineleri, modern dökümhanelerin yüksek kalite gereksinimlerini karşılamak için plakalara, millere, silindirlere, burçlara ve aşınmaya dayanıklı yedek parçalara ihtiyaç duyar.