BIFIRE S.R.L.

BIFIRE S.R.L.
H3-D120

Telefon / Phone: 39 0362 364570
Faks / Fax: 39 0362 334134
Adres / Address: VIA LAVORATORI DELL AUTOBIANCHI, 1 – 20832 DESIO (MB) ITALY
Stand No: H3-D120
A leading European producer of the microporous insulation products, which are also known as new generation insulation materials. Bifire has also technological and innovative products in the field of industrial insulation.
A special approach is adopted for each project and proper solutions are provided through a different combination of products in line with the customer requirements.
The product portfolio of the company has microporous products of different types and characteristics as well as special material groups and derivatives for passive fire protection.
AKM Metalurji San. Tems. & Dış Tic. Ltd. Şti is our Turkish distributor in the region.
Bifire, yüksek sıcaklığa dayanıklı yeni nesil izolasyon malzemesi olarak da adlandırılan Mikroporoz ürünlerin İtalya’daki tek ve lider üreticisidir.
Mikroporoz ürünler sahip oldukları düşük ısı iletim katsayıları ile geleneksel izolasyon ürünlerine karşı başarılı bir alternatif oluştururlar.
Her projeye farklı yaklaşım sergileyen firmamız, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda değişik ürün kombinasyonlarıyla uygun çözümler sunmaktadır.
Üretim portföyümüzde farklı tip ve özelliklerde mikroporoz ürünler, pasif yangın korunmasına yönelik özel malzeme grupları ve türevleri bulunmaktadır.
Türkiye yetkili temsilciliğimizi AKM Metalurji San. ve Dış Tic Ltd.Şti yapmaktadır.